روز جهانی پازل

روز جهانی پازل

روز جهانی پازل

در روز سه‌شنبه ۹ دی ماه برابر با ۲۹ ژانویه به مناسبت روز جهانی پازل در شهربازی ژوپیتر مسابقات حل پازل برگزار کردیم. به برنده ها یک کارت ۹ بازی به دلخواه و بن تخفیف ۱۵% اهدا شد. اگر تاریخچه‌ی پازل رو نمیدونید در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

پازل یا معما یک نوع سرگرمی است و شامل هر نوع معمای سرگرم کننده می شود. یکی از انواع این پازل ها  Jigsaw Puzzle  یا پازل منبّت کاری شده است که  در ایران به صورت عام به آن لفظ پازل اطلاق می شود. این نوع شامل تکه های ریزی می باشد که ممکن است در اطراف برآمدگی و یا فرورفتگی داشته باشد که هر برآمدگی می تواند در فرورفتگی تکه‌ی مناسبی قرار گرفته و محکم گردد و در نهایت استحکامی بین قطعات ایجاد می شود. بر روی هر تکه قسمتی از یک تصویر بزرگ قرار دارد که با قرار گرفتن در کنار سایر قطعات تصویر اصلی کامل شده و پازل به اتمام می رسد. پازلهای منبتی در ابتدا بر روی چوب ساخته می شدند  به طوری که بر روی چوب ، عکس  یا نقاشی  چاپ می شد و سپس  با اره ی مویی ( JigSaw )  آن را برش می دادند . امروزه تولید کنندگان تصاویر را روی مقوا و کاغذ مخصوص این کار چاپ می کنند تا سریعتر و ساده تر و ارزانتر بتوانند  آن را تولید کنند. تصاویر پازل ها می‌تواند مناظر طبیعی ، ساختمان ها ، حیات وحش و یا هر چیزی باشد . امروزه کپی تابلو های معروف جهان مانند مونالیزا ، ونوس و …. که بر روی آنها چاپ می شوند طرفداران بسیاری دارد .
جان اسپیلسبری John Spilsbury نقشه ساز و حکاک اهل لندن  اولین کسی بود که پازل های منبتی را به صورت تجاری به فروش رساند. ( حدود سال ۱۷۶۰ )
پازلها معمولا به صورت ۵۰۰ تکه، ۱۰۰۰ تکه، ۲۰۰۰ تکه و حتی بیشتر تولید می شوند که ۱۰۰۰ تکه‌ی آنها معمول تر است و بیشتر مورد استقبال است . با این حال بزرگترین پازل ساخته شده به تعداد ۲۴ هزار تکه می باشد که ابعاد آن در نهایت به ۴۲۸X157 Cm می رسد و ساخت شرکت Educa  اسپانیا می باشد .
با اینکه پازلها اصلا به صورت  ورقی ساخته می شدند ولی در سالهای اخیر از حالت ۲ بعدی فراتر رفته و  امروزه در نوع ۳ بعدی نیز موجود می باشد . که معمولا به شکل کره  ارائه می شوند و تصاویر آنها در نهایت  کره ی زمین ، ماه  و …. می باشد.
تکه های پازلها معمولا به صورت چهار ضلعی هایی می باشد که در هر ضلع می تواند برآمدگی یا فرورفتگی با شکل خاص ( معمولا دایره ) باشد. با چنین  ساختاری وقتی تکه ها در کنار هم قرار می گیرند  در یکدیگر قفل می شوند تا جایی که با کشیدن یا بلند کردن یک تکه ممکن است چندین تکه ی متصل به آن نیز حرکت کنند .
برش این تکه ها  توسط دستگاه های بسیار گرانقیمت برش  ایجاد می شود که از هر شرکت به شرکت دیگر نوع برش و تکه های حاصله  قابل تغییر است.

 

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.