۱۰ بهترین تست شخصیت شناسی برای اینکه خود واقعیتان را بشناسید

شخصیت شناسی

۱۰ بهترین تست شخصیت شناسی برای اینکه خود واقعیتان را بشناسید

اگر اغلب به گشت و گذار در اینترنت می‌پردازید، به احتمال خیلی زیاد به تست های متعدد برای شخصیت شناسی برخوردید که شاید به راحتی از آنها گذشتید، چون خیلی قدیمی و ناکارآمد به نظر می‌رسیدند.

چرا از تست های شخصیت شناسی استفاده می‌کنیم؟

تست های شخصیت شناسی ممکن است مثل قمار به نظر برسند و این فکر رو کنیم که جوابی که از این تست ها می‌گیریم لزوماً صحیح نمی‌باشند، ولی باید عرض کنم که این تست ها مزایای خودشان را دارند و تا حد قابل قبولی می‌توان به صحت نتایج آنها تکیه کرد. مثلا کارفرمایان توسط این تست ها سعی در کشف توانایی های کارمندان خود دارند. بنابراین، این تست ها استخدام را آسان می‌کنند. همچنین این تست ها به انسان ها در پیدا کردن شریک زندگی خود نیز کمک می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا با این ابزارهای خودشناسی بیشتر آشنا شوید…

 

تست مایر بیریگز ( MBTI )

در صدر لیست تست های شخصیت شناسی مشهور،  تست نشان دهنده‌ نوع مایر بیریگز یا به اختصار MBTI را د اریم، که توسط کاترین بیریگز و دخترش ایزابل مایرز طراحی شده است. این آزمون یکی از مشهورترین آزمون ها در زمینه تشخیص نوع شخصیت انسان است . طراحان این آزمون سوالهای آن را بر اساس نظریات روانشناس معروف به نام کارل جونگ طراحی کرده‌اند. این روانشناس معتقد است انسان جهان را از طریق هیجان، شور، بینش و تفکر درک می‌کند. جونگ پیشنهاد کرد که فقط یکی از چهار مورد فوق اکثر مواقع تاثیرش بسیار بیشتر از ۳ مورد دیگر است که آن بینش است. طراحان این آزمون شخصیت شناسی عادات انسان را به دو بخش برون گرا و درون گرا تقسیم بندی کرده‌اند. بر اساس این آزمون بینش و هیجان به درک انسان و احساسات و تفکر به قضاوت انسان کمک میکنند.

تست پروفایل شخصیت DISC

در ردیف دوم لیست تست شخصیت شناسی DISC  قرار دارد. این آزمون بر اساس نظریه های دو روانشناس خبره به نامهای ویلیام مارستون و والتر کلارک طراحی شده است و رفتار انسان را می‌سنجد. این آزمون بر روی خصیصه های تسلط، انگیزه، اطاعت و تطابق تمرکز می‌کند. بعضی شرکت ها با تکیه بر این آزمون از کارمندان در جلسه مصاحبه شغلی سوالاتی را می‌پرسند. برخی دیگر از شرکت ها از این آزمون جهت اندازه‌گیری تناسب کارمند و شغل استفاده می‌کنند. این آزمون می‌تواند به شما در راستای پیدا کردن شغل مناسب خود کمک کند.

تست ارزیابی هوش هیجانی EQ

هوش هیجانی یا همان EQ نوع دیگری از انواع هوش است که به درک احساسات خود و دیگران برای تصمیم گیری مناسب در زندگی اشاره دارد. آگاهی از وضعیت هوش هیجانی آنچنان اهمیت دارد که توسعه آن می تواند تفاوت شکست و یا موفقیت در زندگی شخصی و شغلی شما را مشخص کند. تست هوش هیجانی ( Bar-On ) که از آن با عنوان هایی مانند تست EQ ، تست هوش عاطفی و تست هوش احساسی نیز یاد می شود ، به بررسی پانزده عامل هوش هیجانی یعنی استقلال ، خودابرازی ، عزت نفس ، خودشکوفایی ، خودآگاهی هیجانی ، روابط بین فردی ، مسئولیت پذیری اجتماعی ، همدلی ، قدرت حل مسئله ، انعطاف پذیری ، واقع گرایی ، تحمل فشار روانی ، کنترل تکانش ، شادمانی و خوشبینی می‌پردازد. بعد از تکمیل تست هوش هیجانی ( Bar-On ) ، تفسیری در اختیار شما قرار می گیرد که به شما خواهد گفت، کدام یک از مولفه های هوش هیجانی جزء نقاط قوت شما محسوب می شوند و کدام مولفه ها نقطه ضعف شما هستند که می توانید بر روی آن ها کار کرده و آن ها را بهبود بخشید.
نتایج این تست شخصیت شما را در آیتم های هوش درون فردی، هوش بین فردی، توان سازگاری، کنترل استرس و خُلق عمومی نشان می‌دهد.

تست شخصیت شناسی وینسلو

این تست شخصیت شناسی در واقع میزان موفقیت شغلی و میزان خوشبختی ادراک شده را می‌سنجد. این آزمون ۲۴ خصیصه‌ی شخصیت را مورد سنجش قرار می‌دهد و به شخص در پیدا کردن نقاط قوت شخصیتی خود کمک بسیاری می‌کند. این تست نتایج دقیقی را در اختیار آزمون دهنده قرار می‌دهد ، به دلیل اینکه بسیار کاربر پسند است. از نکات جالب این است که بسیاری از افراد سرشناس از این تست بهره برده‌اند مانند جان الوی ، فوتبالیست معروف، که توسط بهره‌گیری از این تست توانست یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی حرفه‌ای خود را بگیرد. شما می‌توانید از این آزمون جهت سنجش میزان رضایت شغلی و یا درصد خوشبختی ادراک شده خود بهره بگیرید.

تست مدل فرایند ارتباطات

این آزمون توسط دانشمندان ناسا جهت سنجش توانایی های افرادی که قرار است برای انجام ماموریت به خارج از کره زمین فرستاده شوند، طراحی گردیده. این آزمون افراد را در شش نوع شخصیتی گروه بندی می‌کند. بر اساس آن هر فرد در یکی از انواع گروه‌های میانجی‌گر، متفکر، شورشی، خیالباف، سمج و یا پیش برنده قرار می‌گیرد. به دلیل اینکه این آزمون توانایی های فردی را می‌سنجد، به راحتی خود واقعیتان را به شما نشان می‌دهد و شما را به سمت یک حرفه‌ی متناسب و خوب سوق می‌‎دهد.

تست شخصیت شناسی هکزاکو ( Hexaco )

تست شخصیت شناسی هکزاکو، شش ویژگی تواضع، احساسی بودن، برون گرایی، موافق بودن، وجدان مند بودن و پذیرای تجربه بودن می‌سنجد. این آزمون فرد را بر اساس صفاتی که در ذیل آمده مورد سنجش قرار می‌دهد. که به ترتیب :

تواضع ( Humility ) : عادل بودن ، خلوص، اجتناب از حرص و طمع

احساسی بودن ( Emotionality ) : شجاعت، مظطرب بودن، احساساتی بودن، وابسته بودن

برون گرایی ( Extraversion ) : عزت نفس اجتماعی، جسارت، سرزندگی

موافق بودن ( Agreeableness ) : تمایل به بخشش، انعطاف پذیری، ملایمت و صبوری

وجدانمند بودن ( Conscientiousness ) : سازماندهی، کمال گرایی، سخت کوشی و محتاط بودن

پذیرای تجربه بودن ( Openness to Experience ) : قدردانی، ذکاوت و خلاقیت

تست شخصیت شناسی برکمن ( Birkman )

تست شخصیت شناسی برکمن توسط راجر برکمن طراحی شده است. این آزمون درواقع میزان واکنش یک فرد به استرس را می‌سنجد. این تست همچنین نقاط قوت و رفتار اجتماعی فرد را مورد سنجش قرار می‌دهد. مطالعاتی همچون تئوری آزمون کلاسیک و پاسخ موردی ، به دلیل در نظر گرفتن جزییات اعتبار این تست شخصیت شناسی را تایید می‌کند.

تست شخصیت شناسی انیاگرام ( Enneagram )

تست شخصیت شناسی انیاگرام مدلی را شامل ۹ گونه‌ی شخصیتی انسان ارائه می‌دهد. این مدل بر اساس پژوهش های اسکار ایچازو و کلودیو نارانجو ، گونه های شخصیتی را در ۹ طبقه بندی زیر ارائه می‌دهد.

اصلاح گر : تاثیرگذاری قوی، نکته بین، عدم بروز احساسات ظاهری، ناظم، تصحیح دیگران

یاری رسان : بدون چشم داشتی به دیگران خدمت می‌کنند، دارای هنر خوب گوش دادن، تسلی دهنده دیگران، بازگو کننده جزییات زندگی، مبلّغ خوب، مهربان و دلسوز

موفقیت طلب : روابط عمومی عالی، امتیاز گیرنده قوی، مقایسه گر، افراط در مدیریت و استرس زا، وفاداری کم، شهرت طلب

فردگرا : درون گرا، علاقه به عشق و احساسات، خلاق، هنردوست، هنرمند، توانا در کاهش دردهای دیگران، توجه زیاد به همدردی، احساس عدم درک شدن توسط دیگران

کنجکاو : عاشق مطالعه، کم حرف و متفکر، ضعیف در حضور جمع، آرشیو ساز، بسیار مطلع، گوشه گیر و محقق

وفادار : بیزار از جنگ و دعوا، تمایل به یک رنگی، تمایل به داشتن کاری مشخص، قابل اطمینان، امنیت خواه، کارآمد در موقعیت های اجتماعی

خوش گذران : دارای غم پنهان ولی شاد و سرحال، بیزار از محیط افسرده و یکنواخت، دوستدار شور و شوق و هیجان

مبارز : با شهامت، شجاع و اهل مشاجره، تلاش در احقاق حقوق دیگران، رک گویی و رک خواهی، تمایل به مطلع شدن از عقاید دیگران، تمایل به کسب و کار مستقل، سلطه گر

مصلح : حفظ کننده آرامش به هرقیمتی، خوش بیان، دید آسان به زندگی، دارای حس همدردی بدون توقع، مشاور و میانجی خوب

تست شناسایی لنگرگاه های مسیر شغلی ( Career Anchors )

هدف از آزمون لنگرگاه های مسیر شغلی ، انجام یک خودارزیابی است که به شما کمک می کند انتخاب های مرتبط با شغل خود را مدیریت کنید. با شناخت لنگرگاه های مسیر شغلی خود خواهید دانست که واقعا از شغل خود چه انتظاری دارید. شما به جای اینکه اجازه دهید دیگران و سازمان مسیر شغلی شما را هدایت کنند، خودتان درک درستی از هدف شغلی خود پیدا می کنید و این امر محقق نخواهد شد مگر اینکه بصورت شفاف بدانید شما در چه کارهایی خوب هستید، ارزش های شما چیست و محرک های شما کدامند.
نتایج این آزمون به شما نشان می‌دهد که چه فاکتوری در کارتان برای شما اهمیت بیشتری دارد مانند امنیت و ثبات و یا خودمختاری و استقلال.

تست شخصیت شناسی نئو ( Neo FFI )

تست شخصیت شناسی نئو ( Neo FFI ) از مهم ترین ابزارها برای پیش بینی رشد حرفه ای و عملکرد شغلی افراد است. با انجام این تست میزان هر یک از عوامل موثر در موفقیت شغلیتان، مشخص می شود. وضعیت شما در هر یک از این عوامل می تواند به خوبی میزان تناسب با شغل مورد نظر را پیش بینی نماید. نتایج این آزمون شخصیت شما را در مواردی مانند میزان رنجور بودن ، برونگرا بودن ، موافق بودن ، پذیرای تجربه بودن و وظیفه شناسی ارزیابی می‌کند.

 

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.