۱۰ دانستنی عجیب که شما را شگفت زده می‌کند

دانستنی

۱۰ دانستنی عجیب که شما را شگفت زده میکند

انسان موجودی پیچیده است و همواره به سوی کند و کاو موضوعات و مباحث جدید قدم برمی‌دارد ، ولی این جهان هستی آن قدر وسیع است که انسان هر اندازه کنجکاو و به دنبال کشف حقایق و دانستنی های جدید باشد ، این جهان هستی دانستنی های بیشتری در جلوی پای آن قرار می‌دهد. در ادامه مطلب قصد آن را داریم که شما را با ۱۰ دانستنی عجیب و شگفت انگیز آشنا کنیم. با ما همراه باشد…

۱. بدن نوزادان ۶۴ استخوان بیشتر از بدن افراد بزرگسال دارد

نوزادان حدود ۲۷۰ استخوان در بدن خود دارند که این موضوع منجر به انعطاف پذیری فوق‌العاده بدن آنها می‌شود. با بالاتر رفتن سن نوزادان به مرور این ۲۷۰ استخوان با هم ترکیب می‌شوند تا در نهایت ۲۰۶ عدد آنها باقی می‌مانند که اسکلت یک انسان بالغ را تشکیل می‌دهند.

۲. حیوانات هم مانند انسانها خواب می‌بینند

فرآیند خواب انسان شامل دو مرحله است : مرحله اول ( non-REM ) و مرحله دوم ( REM )
مرحله دوم یعنی مرحله REM زمانیست که انسان به خواب عمیق فرو رفته و در همین مرحله است که خواب می‌بیند ( Rapid Eyes Moving ) . بسیاری از تحقیقات در رابطه با حیوانات ثابت کرده که برخی حیوانات مانند موش وارد مرحله REM شده و می‌توانند خواب ببینند.

۳. یک روز سیاره زهره بلندتر از یک سال آن است

تقریباً ۲۴۳ روز زمینی طول می‌کشد تا سیاره زهره یک دور به دور خودش بچرخد ، در حالی که یک دور گردش آن به دور خورشید ۲۲۵ روز زمینی طول می‌کشد که این موضوع یعنی یک روز سیاره زهره به اندازه ۱۸ روز زمینی بلندتر از یک سال آن است.

۴. اسید معده میتواند فلز را در خود حل کند

اسید معده دارای PH دو تا سه است و به قدری خورنده است که می‌تواند یک فلز قدری نازک مانند یک تیغ ریش تراش را در خود به آسانی حل کند.

۵. سرعت شتاب یک کَک بیشتر از یک سفینه فضایی است

دانستنی جالب دیگر اینکه ، یک کک در زمان پرش ظرف یک میلی ثانیه به ارتفاع ۸ سانتی متری می‌رسد. که این میزان شتاب از شتاب یک سفینه فضایی نیز بیشتر است.

۶. طول کرم های خاکی تا ۳ متر نیز می‌رسد

در زیر زمین های کشاورزی حاصلخیز استرالیا کرم های خاکی غول پیکیری زندگی می‌کنند. هر چند آنها به روی زمین نمی‌آیند ، ولی زمانی که مجبور شوید زمین را بیل بزنید ، مطمئناً با گونه ای از آنها برخورد خواهید کرد . طول بعضی از آنها به ۳ متر نیز می‌رسد و گونه ای به شدت آسیب پذیر هستند.

۷. دریاچه‌ای که هر چیزی را سنگ می‌کند

دریاچه “ناترون” در شمال تانزانیا ، دریاچه‌ایست که بومیان آن منطقه بسیار از آن ترس دارند، به این دلیل که در اطراف این دریاچه می‌توان پرنده های بسیاری را پیدا کرد که بر اثر برخورد با آب دریاچه به مجسمه تبدیل شده‌اند.  این دریاچه که از خاکسترهای آتش فشانی پر شده است ، یکی از مخوف ترین نقاط تانزانیا به شمار می‌رود. مواد موجود در آب این دریاچه ، همان موادی است که مصری ها برای مومیایی کردن مردگان خود استفاده می‌کردند. قلیای موجود در آب این دریاچه به ۹ تا ۱۰.۵ می‌رسد.

۸. خرس های قطبی را نمی‌توان توسط دوربین های مادون قرمز شناسایی کرد

این حیوانات به دلیل لایه ضخیم چربی زیر پوستشان و موهای فراوانی که بر روی بدن خود دارند. بدن کاملاً گرمی دارند . اما لایه بیرونی بدن آنها ، همان دمای برف و محیط بیرون را نشان می‌دهند. بنابراین توسط دوربین های مادون قرمز قابل تشخیص نیستند، زیرا این دوربین ها میزان گرمای آزاد شده از بدن موجودات را تشخیص می‌دهد.

۹. رشد دو عضو بدن انسان هیچگاه متوقف نمی‌شود

دانستنی دیگر اینکه ، رشد بینی و گوش انسان تا پایان عمر او ادامه می‌یابد و هیچگاه متوقف نمی‌شود فقط سرعت رشد آن به قدری کم است که برای انسان محسوس نیست.

۱۰. عقرب ها زیر نور فرابنفش می‌درخشند

عقرب ها به دلیل ماده‌ای که در دم خود دارند، در زیر نور UV می‌درخشند. این درخشش از آنها در برابر نور خورشید محافظت می‌کند و شکار آنها را سردرگم می‌کند.

 

 

 

 

 

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.