۵ مورد از بهترین بازیهای کودکانه

بازیهای کودکانه

۵ مورد از بهترین بازیهای کودکانه

بازی کردن برای بچه ها بسیار اهمیت دارد به این دلیل که به تکامل توانایی های شناختی ، فیزیکی، اجتماعی و احساسی کودکان و نوجوانان کمک بسیاری می‌کند. همچنین بازیهای کودکانه فرصت خوبی را در اختیار والدین قرار می‌دهد تا بتوانند با کودکان خود بیشتر وقت گذرانی کنند. علی‌رغم فوایدی که بازی کردن هم برای بچه ها هم برای والدین دارد، وقت آزاد برای بازی کردن کودکان بسیار کاهش یافته است. دلایلی از قبیل زندگی شتابزده، تغییرات در ساختار خانواده، افزایش افراطی در توجه به تحصیلات و … در این مورد تاثیرگذار هستند. در این مقاله سعی بر این است تا با معرفی ۱۰ مورد از بهترین انواع بازی که در رشد کودکان و نوجوانان تاثیر به سزایی دارند ، توجه خانواده‌ها به این موضوع مهم مجدداً معطوف شود.

 1. بازی‌های فکری

وقتی صحبت از یادگیری می‌شود ، اکثر افراد یاد نشستن در سر کلاس و گوش دادن به آموزش یک معلم میافتند. ولی باید بدونید که این روش یادگیری بسیار قدیمی شده است. تکرارهای یکنواخت، سخنرانی‌های پایان ناپذیر معلم در سر کلاس و آزمون های تکراری دیگر مانند گذشته بازخورد خوبی ندارند. دانشمندان بر پایه‌ی تحقیقات و پژوهش‌های متعدد بر این باورند که بهترین روش یادگیری و آموزش ، روشی است که همراه با بازی و سرگرمی باشد و به گونه‌ای برای فرد یادگیرنده خسته کننده نباشند. بازی‌های فکری که یکی از بهترین نوع بازیهای کودکانه هستند، در اصل فعالیت‌هایی هستند که علاوه بر این که به شکل بازی و سرگرمی هستند ، ذهن کودک را به چالش می‌کشند. این بازی‌ها کودکان را به فکر کردن، استراتژی داشتن و یادآوری اطلاعات، افزایش و بهبود سرعت واکنش و حافظه وا می‌دارند که باعث می‌شود ذهن شما رشد کند. فوایدی که انجام بازی‌های فکری برای کودکان دارند، بعدها تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی شخصی آنها دارد.

 1. بازی‌های حرکتی

فواید فعالیت‌های فیزیکی موضوعیست که بر همگان روشن است و همچنین موردی بسیار مهم برای کودکان شما به شمار می‌رود. ۷ سال اول زندگی هر فرد مهم ترین سالها برای رشد جسمانی اوست. در این سالها است که هر کودک عاداتی را برمی‌گزیند و تا بزرگسالی با خود با خود به همراه دارد. به عنوان والدین، معلم و مراقب این وظیفه و مسئولیت ماست تا با فراهم کردن شرایط و فرصت‌های خوب، تاثیر مثبتی بر زندگی کودکان بگذاریم. بازیهای حرکتی جزو بهترین نوع بازیهای کودکانه هستند. از تاثیرات مفیدی که بازی‌های حرکتی بر رشد کودکان و نوجوانان دارد می‌توان به رشد سالم، تثبیت قد و وزن کودک در اندازه‌ای متناسب، کاهش ابتلا به بیماریهایی از قبیل دیابت و سرطان در آینده، یادگیری مهارتهای حرکتی مناسب ، بالا بردن مهارتهای اجتماعی ، عزت و اعتماد به نفس و … اشاره کرد.

 

 1. بازی‌های ورزشی

بازی‌های ورزشی سازماندهی شده و خوش ساختار می‌تواند فواید بسیاری برای کودکان و نوجوانان شما به همراه داشته باشد. یکی از فواید این بازی‌های ورزشی حس مثبتی است که به دلیل انجام موفق یک ار به کودک و یا نوجوان می‌دهد. انجام دادن یک بازی ورزشی مقدار زیادی زمان و انرژی می‌طلبد. برخی از افراد بر این باورند که این فعالیت‌های ورزشی ممکن است باعث پرتی حواس کودک و نوجوان از تحصیل شود. ولی باید بدانید که این موضوع کاملاً بالعکس است و طبق پژوهش‌های انجام شده بازی‌های ورزشی نتیجه مطلوب بر توانایی یادگیری دارد.

 1. بازی‌های تخته‌ای

بازی‌های قدیمی که احتمالاً در حال خاک خوردن بالای کمد اتاق شما هستند، یکی دیگر از بازی‌های مفید برای کودکان و نوجوانان به شما می‌روند. یکی از فواید بازی های تخته‌ای همچون منچ، ماروپله این است که کودکان را دور هم جمع می‌کند و به گونه‌ای رقابت سالم را به آ‌نها می‌آموزد. همچنین در این دورانی که خانواده‌ها و کودکان به دلیل وقت گذرانی در فضای مجازی از هم فاصله گرفته‌اند، این نوع بازی‌ها در جمع کردن خانواده‌ها به دور هم توانایی خاصی دارند.

 1. باز‌های ویدیویی

به عنوان والدین ، همواره توجه بیشتری به ضررات بازی‌های ویدیویی می‌شود تا فواید و مزایای آنها. بازی‌های ویدیویی بخش نرمالی از کودکی در دنیای مدرن این روزهای بازیهای کودکانه است. بر اساس پژوهشی که محققین دانشکده روانشناسی دانشگاه هاروارد به تازگی در بیش از ۱۰۰۰  مدرسه در ایالات متحده آمریکا  انجام داد‌اند، هشت دلیلی که بازگو‌ی فواید بازی‌های ویدیویی مناسب بر رشد و آموزش کودکان و نوجوانان به شرح زیر است:

 • بازی‌های ویدیویی مهارت حل مشکل و خلاقیت داشتن را به کودکان و نوجوانان می‌آموزد.
 • بازی‌های ویدیویی مشوق کودکان و نوجوانان برای یادگیری تاریخ و فرهنگ هست
 • بازی‌های ویدیویی به کودکان و نوجوانان در یافتن دوست کمک می‌کند
 • بازی‌های ویدیویی کودکان و نوجوانان را تشویق به انجام تمرینات می‌کند.
 • بازی‌های ویدیویی حس رقابت سالم را در کودکان و نوجوانان زنده می‌کند.
 • بازی‌های ویدیویی یه کودکان و نوجوانان شانس رهبری در موقعیت‌های مختلف را می‌دهد.
 • بازی‌های ویدیویی فرصت آموزش به دیگری را در اختیار کودکان قرار می‌دهد.
 • بازی‌های ویدیویی والدین و کودکان را برای بازی به دور هم جمع می‌کند.

 

 

 

 

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.